tiskové zprávy

„Poklady ostrovů“ Alice Merhautové ve výloze kavárny Original Coffee

20. červen 2016

V pořadí šesté instalace ve výloze kavárny Original Coffee zaměřující se na lokální designové projekty se ujala Alice Merhautová tvořící pod značkou I S I S.
Instalace Poklady ostrovů, která vznikla v rámci projektu SYNTHESIS vychází z obdivu k přírodnímu bohatství, jeho tajemstvím a moci i dosažení harmonie obývaného prostoru.
Instalace ve výloze objevuje sílu rostlin a minerálů komponovaných s geometrickými objekty vycházejícími z Platónských těles, symbolizujícími čtyři základní živly. „Pro instalaci Poklady ostrovů jsem vyrobila geometrická tělesa se dvěma hroty, které mohou umocnit sílu a schopnosti minerálu nebo květin uschovaných uvnitř objektu a napomoci tak zharmonizovat prostředí, ve kterém jsou umístěny.“ vysvětluje Alice Merhautová.

Vlastnostem kamenů se autorka věnuje i v rámci projektu I S I S jewellery, kdy přirozenou krásu kamenů komponuje do šperků.

Více o práci Alice Merhautové se dozvíte na vernisáži 23.6.2016 od 18:00 v Original Coffee, Betlémské 12, Praha 1 nebo na workshopu, který bude doprovodným programem instalace a jehož datum bude s předstihem upřesněno na facebookové stránce kavárny www.facebook.com/originalcoffeepraha.

Lilia arabeska“ geometrická instalace Světlany Koženovy v Original Coffee

7. března 2016

V pořadí již páté realizace se ujala Světlana Koženova ze studia VJEMY a ve výloze Original Coffee již příští týden vyroste instalace nesoucí název „Lilia arabeska“ představující kolekci geometrického porcelánu. Tato kolekce bude přítomná jak v trojrozměrné podobě porcelánu, tak ve 2D grafice umístěné na ploše skla. S navrhováním této kolekce Světlana Koženova začala již v roce 2012, kdy vznikla malá miska s názvem „Lilia“, jakožto geometrizovaný květ lilie. Od té doby se kolekce rozrostla až na 11 kusů a dále se rozšiřuje. Porcelán je unikátní svým tvarem inspirovaným českým kubismem v užitém umění, ale také islámským umění tvorby dokoru, pro nějž jsou charakterické nekonečně se opakující vzory. Zmnožením jednotlivých symetrických předmětů z této geometrické kolekce a jejich vyskládáním vedle sebe vznikají podivuhodné trojrozměrné vzory. Na čajovém a kávovém setu, který bude představen ve výloze Original Coffee, ostatně jako na veškeré tvorbě Světlany Koženovy, je patrné také tíhnutí k oblasti architektury, neboť návrhářka tento obor vystudovala.
Studio VJEMY tvoří bratři Ciglerovi, Adam a Samuel a Světlana Koženova. Zatímco se mužská část věnuje spíše práci se dřevem, Světlana Koženova inklinuje k předmětům stolování a doplňkům do bytu. Zároveň navrhují drobné stavby a interiéry.
Více o práci Světlany Koženovy a studia VJEMY se dozvíte na vernisáži 10.3. 2016 od 19:00 v Original Coffee, Betlémská 12, Praha 1, na kterou Vás srdečně zveme.

stáhnout dokument

Durch duo představuje svůj nový projekt PASTVA v Original Coffee

10. prosince 2015

V pořadí již čtvrté realizace ve výloze Original Coffee se ujalo Durch duo a připravilo zimní vlněnou krajinu nazvanou PASTVA, nabízíjící ochutnávku stejnojmenného projektu, ve kterém se Durch duo zaměřuje na možnosti zpracování lokální ovčí vlny.
Durch duo založila Anežka Podzemská a Dana Elsterová krátce po absolvování Textilní tvorby na pražské UMPRUM v roce 2012 a od té doby se v ateliéru nedaleko Prahy věnují vyrobě textilních a interiérových doplňků. Hlavní inspiraci čerpá Durch duo z nekonečných dojmů a pocitů z přírody, přičemž hlavním aspektem jejich tvorby je souhra materiálů, hravost a osobitost. Podle slov samotných autorek je Durch duo jarní bouří, hustou mlhou, hřebeny skal, plujícím věnečkem po lesním potůčku, během ranní rosou, teplem zvířecí srsti. Durch je intenzita dojmů.
Instalace ve výloze kavárny, jejímž ústředním prvkem je ručně vyšívaný vlněný koberec a objekt upletený z ovčího rouna odkazující k tradičnímu pasteveckému symbolu, je odrazem nového projektu Durch dua příznačně nazvaného PASTVA. Projekt vznikl během vlnařského workshopu v polských Beskydech, kterého se autorky zúčastnily a kde měly možnost blíže se seznámit s problematikou využití středoevropské ovčí vlny. Ta je totiž ve velkovýrobě často nahrazována novozélandským Merinem a o vlnu z Čech a Polska není téměř zájem. „Naším projektem se snažíme na tuto problematiku upozornit, vyzdvihnout kouzlo české vlny, podpořit lokální výrobu – protože ovce na naše louky patří.“ vysvětlují Anežka Podzemská a Dana Elsterová.

S projektem PASTVA se mimo výlohu Original Coffee můžete setkat také na právě probíhajícím designSUPERMARKETU 2015 nebo v nově otevřeném showroomu KONCEPT STORY na Řezáčově náměstí, na jehož vzniku se Durch duo podílelo.

Více o práci Durch dua se dozvíte na vernisáži 15.12.2015 od 18:00 v Original Coffee, Betlémská 12, Praha 1, na kterou Vás srdečně zveme.

stáhnout dokument

MORPHE by Kristýna Malovaná nechává vyrůstat v Original Coffee Kávovou krajinu

3. srpna 2015

Original Coffee se s uměním začalo propojovat prostřednictvím ilustrátorské soutěže o výzdobu interiéru kavárny, která se koná pravidelně v půlročním intervalu. Od letošního roku chce kavárna v Betlémské ulici spojit síly také s mladými designéry a dalšími převážně lokálními projekty, které se budou moci po dobu jednoho až dvou měsíců prezentovat ve výloze kavárny a konfrontovat tak své produkty s návštěvníky i kolemjdoucími. Prezentace konkrétního autora/autorů je vždy doprovázena vernisáží, během níž dotyčný představí sebe a svou práci.
Tentokrát se realizace ujala Kristýna Malovaná a ve výloze Original Coffee již příští týden vyroste instalace nesoucí název Kávová krajina.
Pod rukama designérky Kristýny Malované ze studia MORPHE se ve výloze kavárny rozroste minimalisticky řešená fantaskní krajina, v jejímž hornatém terénu se pojí struktura, odstíny, vůně i chuť kávy. Svahy hor pokryty kávovým prachem vystupují do výšky a na jejich vrcholcích odpočívají kávové sety Set de café noble, které Kristýna Malovaná navrhla v roce 2014 během svého pracovního pobytu ve Francii. Ruční zpracování, jednoduchost, čistota a pečlivá volba nejmenších detailů je pro Kristýninu tvorbu specifická a charakterizuje také Set de café noble. Ve svém kávovém kompletu Kristýna neobvyklým způsobem propojila dva ušlechtilé materiály – tmavé mahagonové dřevo a sněhobílý francouzský porcelán. „Vytvoření tohoto kávového setu pro mě bylo přirozeným vyústěním mého vztahu ke kávě a jeho vystavení ve výloze kavárny dalším dílkem mé kávové skládačky“ říká Kristýna Malovaná.

Kávu ze Setu de café noble si lze dát i přímo na místě, neboť po celou dobu instalace bude v Original Coffee k prodeji.

Více o práci Kristýny Malované se dozvíte na vernisáži 5. 8. 2015 od 19:00 v Original Coffee, Betlémská 12, Praha 1, na kterou Vás srdečně zveme.

stáhnout dokument

Nanovo a Studio MUCK připravují novou instalaci pro kavárnu Original Coffee

2. dubna 2015
Original Coffee se s uměním začalo propojovat prostřednictvím ilustrátorské soutěže o výzdobu interiéru kavárny, která se koná pravidelně v půlročním intervalu. Od letošního roku chce kavárna v Betlémské ulici spojit síly také s mladými designéry a dalšími převážně lokálními projekty, které se budou moci po dobu jednoho až dvou měsíců moci prezentovat ve výloze kavárny a konfrontovat tak své produkty s návštěvníky i kolemjdoucími. Prezentace konkrétního autora/autorů je vždy doprovázena vernisáží a krátkou přednáškou, během níž dotyčný představí svou práci.
Nová instalace pro výlohu Original Coffee je na spadnutí. Její autoři Adam Karásek a Jiří Mrázek stojící za projektem Nanovo ji pojmenovali „NAZDAR NANOVO!“ a k jejímu vytvoření přizvali Studio MUCK.
Nanovo je obchod prodávající nábytek, bytové doplňky a další předměty, především české provenience z druhé poloviny 20. století. Jedním z impulsů založení Nanovo byla sběratelská vášeň a vztah ke starým předmětům, které se za svou minulost nemusí stydět. Patina je součástí skoro všech prodávaných předmětů, ale v případě potřeby Nanovo předměty renovuje, aby byl zachován nejen jejich jedinečný vzhled, ale i úplná funkčnost. „Máme rádi předměty z materiálů, jako je kůže, dřevo nebo kov, tedy materiálů, které stárnou do krásy. „ popisuje Adam Karásek.
Takové jsou i předměty, které Vám Nanovo představí ve své nové instalaci, jejíž inspirací je pelmel náznaků trampství, vodáctví, osad kolem Prahy, na Berounce a Sázavě, kolektivní zábava, kdy lidé měli čas být spolu a nebyli od sebe odtrháváni internetem nebo mobilními telefony a sport byl provozován podle hesla : „ve zdravém těle zdravý duch“. V tomto duchu je zvolen také název instalace NAZDAR NANOVO!. „Nazdar“ byl jeden z dřívějších ryze českých pozdravů, který se poprvé začal užívat při sbírkách na vybudování Národního divadla a později byl také pražským Sokolem schválen jako jeho oficiální pozdrav. Ze slova „Nazdar“ se také odvozuje zdravice, která se dodnes užívá jako přípitek („Na zdraví!“)

Více o Nanovo se dozvíte na vernisáži 9. 4. 2015 od 19 hodin v Original Coffee, Betlémská 12, Praha 1, na kterou Vás srdečně zveme.

stáhnout dokument

Nejlepší degustátorkou kávy se v soutěži Czech Cup Tasters Championship 2015 již podruhé stala Zuzana Černá z pražírny Original Coffee

31. března 2015

Každoročně je českou pobočkou Speciality Coffee Association of Europe (Evropská asociace výběrové kávy) pořádána soutěž Barista roku, jejíž disciplínou je mimo jiné i Czech Cup Tasters Championship, která spočívá v testování degustačních schopností. Účastní se jí jak profesionální baristé a pražiči, tak i pro kávu nadšená veřejnost. Letošní ročník se uskutečnil 28. března v olomouckém Divadle na Šantovce. Mezi třicítkou soutěžících obhájila své loňské vítězství Zuzana Černá z pražírny Original Coffee a 16. – 18. června bude v této disciplíně reprezentovat Českou republiku na světovém finále ve švédském Göteburgu. Göteburg bude v letošním roce hostit událost World of Coffee, která je mezinárodním setkání profesionálů v oblasti kávy a také velkým soutěžním finále disciplín Coffee Roasting, Latte Art, Brewers Cup, Coffee in Good Spirits a Cup Tasters Championship. V této disciplíně byli na české soutěži úspěšní i další baristé Original Coffee, Barbora Slaběňáková obsadila třetí a Jiří Sehoř páté místo.
Soutěž v degustaci probíhá tak, že barista postupně ochutnává vzorky filtrované kávy po trojicích, kde dvě kávy jsou stejné a jedna se liší. Vždy je připraveno osm trojic vzorků a úkolem baristy je označit vzorek, který do trojice nepatří. Při hodnocení hraje roli počet přesně určených káv a čas, za který soutěžící vzorky určil.
Zuzana Černá není v kávové oblasti nováčkem a kávě se věnuje na profesionální úrovni již několik let. V pražírně Original Coffee má na starosti výběr káv i rozvoj kavárny, kterou Original Coffee provozuje. V minulém roce se poprvé zúčastnila a zvítězila v soutěži Czech Cup Tasters Championship a postoupila do světového finále, které proběhlo v australském Melbourne. „Kvalita organizace letošní české soutěže v cup tastingu byla srovnatelná se světovým finále. Kávy byly pro soutěž pečlivě vybrány a v porovnání s loňským rokem bylo mnohem těžší vybrat vzorek kávy, který do trojice nepatří. Možná i proto, že všechny použité kávy chutnaly skvěle.“ komentuje letošní Czech Cup Taster Championship vítězka Zuzana Černá.

stáhnout dokument

Design v Original Coffee

3. února 2015

Kavárna Original Coffee v Betlémké ulici vstupuje do nového roku s novým projektem a od ledna poskytuje prostor pro prezentaci mladým designérům.

Original Coffee se s uměním začalo propojovat prostřednictvím ilustrátorské soutěže o výzdobu interiéru kavárny, která se koná pravidelně v půlročním intervalu. Nově chce kavárna v Betlémské ulici spojit síly také s mladými designéry, kteří budou moci po dobu jednoho až dvou měsíců moci prezentovat své práce ve výloze nebo interiéru kavárny a konfrontovat tak své produkty s návštěvníky i kolemjdoucími. Prezentace konkrétního autora bude vždy doprovázena přednáškou, během níž dotyčný představí svou práci.

Současná instalace vznikla pod rukama čerstvé absolventky katedry Designu keramiky na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem – Markéty Držmíškové. Ve výloze kavárny se nyní rozprostírá papírová hornatá krajina navržená architektem a designérem Petrem Hákem, ve které je rozeseto pět porcelánových sad včetně Markétiny diplomové práce s názvem „Obšitá“, která vznikla obšíváním ikonických tvarů českých porcelánek. Další z vystavených sad, inspirovná tvaroslovím historických nádob na alkohol a mléko, nese název „Gradient“ a je uzavíratelná soustruženou korkovou zátkou. Další tři kolekce, které Markéta pro svou instalaci vybrala, vznikly ve spolupráci s ilustrátorkou Ilonou Polanski a ilustrátorským duem Tomski&Polanski. Jde o sadu s názvem „Jeden“ tvořenou pěti kusy nádobí, z nichž každý nese část ilustrace, ale kompletní obraz je viditelný pouze, když se složí všechny kusy do sebe. Dále set s názvem „Mlsný Petr“ inspirovaný hrou Černý Petr a sada lahví „pro tvrďáky“ s námořnickou tématikou, tvarově vycházející ze starých nádob na rum.

Více o práci Markéty Držmíškové se dozvíte na přednášce 10. 2. 2015 od 18 hodin v Original Coffee, Betlémská 12, Praha 1, na kterou Vás srdečně zveme.

stáhnout dokument

Otevření nové kavárny Original Coffee 

20. února 2014

Česká pražírna výběrové kávy Original Coffee, která otevřela v roce 2012 malý obchod s váženou kávou a pár místy k sezení na pražských Vinohradech, se nyní rozrůstá o kavárnu přímo v historickém centru Prahy. Oficiální otevření spojené s degustací káv a oslavou české kavárenské kultury se koná v úterý 25. února od 18:00.

Original Coffee vzniklo s cílem zprostředkovat milovníkům kávy i těm, kteří s kávou právě začínají, zajímavou nabídku káv z celého světa, které jsou pečlivě vybírány a praženy s individuálním přístupem ke každé jednotlivé kávě. „Přicházíme s variantou pro ty, kteří chtějí s kávou experimentovat a poznat ji ve všech jejích vůních, chutích a odstínechVzhledem k tomu, že každá z káv je vhodná k jiné přípravě, nabízíme kromě klasického espressa také celou škálu alternativních příprav kávy.“ říká Markéta Marešová z Original Coffee. Důležitým aspektem přístupu Original Coffee je i snaha o neustálé vzdělávání se a sledování aktualit z kávového světa, ať už účastněním se evropských kávových festivalů nebo cestováním do pěstitelských zemí.

Kavárna Original Coffee v Betlémské ulici 12 vzniká v prostorách, které již ve dvacátých letech sloužily právě kavárně. Cílem tedy není pouze založení nové kavárny, ale také oživění dávného kavárenského rázu současným přístupem ke kávě. Interiér prostoru bude fungovat jako proměňující se organismus, kdy v pravidelných cyklech budou navazovány spolupráce s ilustrátory, pod jejichž rukama se bude interiér kavárny přetvářet, ale pouze v rámci zachování dobových dispozic místa.

stáhnout dokument

Napsat komentář